Kursy bukmacherskie – co to takiego i jak je odczytywać?

Podczas obstawiania zakładów wszystko kręci się wokół kursów. Wysokie kursy bukmacherskie to gwarancja atrakcyjnych wygranych na kuponach i czerpania satysfakcji w dłuższej perspektywie. Czym są kursy bukmacherskie? Jakie rodzaje kursów rozróżniamy? Jak je liczyć oraz z czego wynika wysokość kursu? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Kursy bukmacherskie – co to takiego?

Pierwszą rzeczą, na temat której musicie mieć wiedzę decydując się na obstawianie wyników meczów są kursy bukmacherskie. Co to takiego? Graczom stawiającym swoje pierwsze kroki w świecie internetowych zakładów sportowych może zakręcić się w głowie na widok migoczących cyferek na stronie ich bukmachera internetowego. Na szczęście pozory mylą, a w rzeczywistości wcale nie jest to takie straszne, jak może się wydawać na pierwszy rzut oka.

Najprostsza pod słońcem definicja kursów jest taka. Kursy bukmacherskie to cyfrowy zapis prawdopodobieństwa, z jakim może wystąpić konkretny scenariusz. Im niższy kurs, tym wyższa szansa na to, że dany zakład okaże się zwycięski. I na odwrót – wraz z kursem rośnie również wygrana na kuponie, ale niestety także ryzyko niepowodzenia.

Kursy bukmacherskie - przykład


Jako przykład weźmy dowolny mecz tenisa ziemnego, na który bukmacher wystawił kursy 2.00 – 2.00 na każdego z graczy. Gdyby tak było oznaczałoby to, że bukmacher ocenia szanse obu stron zakładu na 50%, a stawka typera zostałaby podwojona przy obu scenariuszach.

Od czego zależy wysokość kursów bukmacherskich?

Tyle tylko, że podany przez nas nieco wyżej przykład mógłby się wydarzyć jedynie w świecie idealnym. Po pierwsze, stawka typera zostałaby podwojona, jednak tylko w sytuacji, gdyby bukmacher nie pobierał podatku obrotowego od każdego kuponu.

Taki obowiązek nakłada na niego nowelizacja ustawy hazardowej i każdy legalny serwis jest zobligowany do potrącenia 12% podatku od kuponu już w momencie jego tworzenia. Do 2017 roku takiego obowiązku nie dotrzymywali operatorzy o globalnych zasięgach, natomiast obecnie, nawet bukmacherzy zagraniczni, tacy jak Betclic, czy Superbet pobierają podatek obrotowy.

kursy bukmacherskie w Betclic

Po drugie z kolei okazuje się, że w rzeczywistości bukmacherzy nie oferują tak atrakcyjnych kursów, gdyż mówiąc wprost byłoby to dla nich nieopłacalne i jeden po drugim błyskawicznie poszliby z torbami. Finalnie wysokość kursów zależy od szeregu czynników.

Najważniejszym z nich jest wysokość pobieranej przez bukmachera marży, czyli w największym skrócie prowizji od każdego kuponu. Im wyższa wartość marży, tym niższe kursy i mniej atrakcyjne wygrane na kuponie.

A zatem, w sytuacji w której bukmacher ocenia szanse obu stron zakładu na 50% kursy nie będą wynosiły 2.00 – 2.00, lecz np. 1.90 – 1.90. Dzięki temu bukmacher gwarantuje sobie niewielki, jednak na 100% pewny profit niezależnie od wyniku końcowego.

Od czego zależy wysokość marży, czyli de facto kursów oferowanych przez bukmachera? Wpływa na to kilka aspektów. Od polityki danego operatora, poprzez prestiż konkretnego wydarzenia, aż po popularność, jaką mecz cieszy się wśród graczy.

Oczywistym jest bowiem, że im niższa liga i płynność danego rynku, tym wyższa marża i gorsze kursy. Bukmacher nie posiada tak dobrej wiedzy na temat niszowych rozgrywek i zabezpiecza się w ten sposób przed ewentualnymi stratami.

W jaki sposób powstają kursy bukmacherskie?

Kto zatem stoi za tym, jak prezentują się kursy bukmacherskie? Kto ustala kursy i w jaki sposób one powstają? Kursy bukmacherskie powstają na kilku etapach i zależą od wielu czynników.

Odpowiadają za nie analitycy (lub oddsmakerzy), czyli rynkowi eksperci zatrudnieni przez bukmacherów. To właśnie oni wykorzystując swoje doświadczenie z czasów, gdy byli po drugiej stronie barykady, a także nowoczesne technologie, programy analityczne i specjalne algorytmy komputerowe ustalają kurs otwarcia na dane zdarzenie.

To jednak nie koniec procesu tworzenia kursów bukmacherskich, gdyż – jak zapewne doskonale wiecie – te praktycznie non stop ewoluują i zmieniają się w zależności od sytuacji. Za to, w którą stronę pójdą kursy odpowiadacie Wy – gracze!

Im więcej typerów obstawi dane zdarzenie, tym mocniej bukmacher obniży kursy na konkretny scenariusz. Taka strategia jest zresztą całkowicie logiczna, gdyż w ten sposób operator zabezpiecza się przed poniesieniem poważnych strat, gdyby okazało się, że to gracze mają rację.

Rodzaje kursów bukmacherskich

W zależności od bukmachera i szerokości geograficznej, na której dany operator jest dostępny, natraficie na różne rodzaje kursów bukmacherskich. Najbardziej popularne to:

 • Kursy dziesiętne (np. 1.80) – popularne głównie w Europie. Takie kursy dostępne są m.in. na stronach wszystkich legalnych bukmacherów w Polsce. U bukmacherów zagranicznych będą one oznaczone jako decimal.
 • Kursy ułamkowe (np. 3/1) – stosowane przez bukmacherów w Wielkiej Brytanii. Inna nazwa to fractional.
 • Kursy amerykańskie (np. -100) – jak sama nazwa sugeruje można je spotkać przede wszystkim na stronach bukmacherów amerykańskich.
Rodzajów kursów bukmacherskich

Wysokie kursy od bukmachera forBET dzięki promocji MaxiZysk

Czy zatem biorąc pod uwagę 12% podatek obrotowy i marżę pobieraną na każdym kuponie polski typer korzystający z usług oferowanych przez legalnych bukmacherów stoi na straconej pozycji? Okazuje się, że niekoniecznie.

Serwisy z licencją robią co w ich mocy, aby dostarczyć swoim klientom atrakcyjne kursy i kilku bukmacherów może pochwalić się naprawdę solidnymi przelicznikami. Do tego grona bez wątpienia należy bukmacher forBET.

Najlepsze kursy bukmacherskie w forBET

Opinie i recenzja forBET nie pozostawiają cienia wątpliwości, że klienci tego serwisu mogą liczyć na wysokie kursy. Bukmacher był za nie wielokrotnie nagradzany, a sami typerzy w sposób pochlebny wyrażają się na temat przeliczników oferowanych przez forBET, dzięki którym ich wygrane na kuponach prezentują się bardzo atrakcyjnie.

Te mogą stać się jeszcze wyższe dzięki bonusowi MaxiZysk mnożącemu wygrane na zwycięskich kuponach w forBET. To jedna z flagowych promocji od tego bukmachera, która jest regularnie dedykowana pod popularne wydarzenia z oferty zakładów.

MaxiZysk w forbet - promocja podwyższająca kursy bukmacherskie

Wystarczy wówczas dokonać kolejnego depozytu na swoje konto gracza w forBET i obstawić dowolny kupon AKO z co najmniej 3 zdarzeniami i min. kursem każdego z nich na poziomie 1.40. W zależności od aktualnej promocji wygrana na kuponie zostanie pomnożona x2 lub x3.

Promocja Wielkie Kursy bukmacherskie od eWinner

Na wysokie kursy bukmacherskie mogą również liczyć wszyscy typerzy posiadający aktywne konto gracza na stronie bukmachera eWinner. Wszystko to za sprawą promocji Wielkie Kursy od tego legalnego serwisu, dzięki której każdego dnia można obstawiać popularne wydarzenia po znacznie atrakcyjniejszych przelicznikach.

Na czym polega ten bonus, dzięki któremu można natrafić na tak pozytywne opinie o eWinner w internecie? Otóż bukmacher codziennie rezygnuje z pobierania marży na kilka najpopularniejszych w danym dniu zdarzeń.

Wielkie Kursy w eWinner - promocja podwyższająca kursy

Czasami będzie to mecz piłkarskiej reprezentacji Polski, a innym razem szlagier w Lidze Mistrzów, finał tenisowego Wimbledonu lub ciekawe starcie w koszykarskiej NBA. Co warte podkreślenia zdarzenia objęte tą promocją można łączyć na jednym kuponie, dlatego przy odrobinie szczęścia klienci eWinner mają szansę na naprawdę atrakcyjną wygraną.

Patryk

Patryk

Wielki fan piłki nożnej, szczególności ligi hiszpańskiej. Odkąd pamiętam, kibicuję również FC Barcelonie. Przygodę z SEO zacząłem w 2022 roku, a od stycznia 2023 pracuję w tym temacie na stronie Obstawiamy.info. W wolnym czasie nie pogardzę dobrym kryminałem jak i fantastyką, psychofan Harry’ego Pottera.

  BUKMACHER MIESIĄCA

  Za Pakiet XXL - dodatkowe 2000 PLN bonusu na Euro 2024 oraz gra bez podatku w fazie pucharowej Euro

  laurWięcej
  KOD PROMOCYJNY:
  OBSTAWIAMY
  BONUS Z KODEM:
  300pln
  KOD PROMOCYJNY:
  OBSTA
  BONUS Z KODEM:
  50pln
  KOD PROMOCYJNY:
  OBSTAWIAMY
  BONUS Z KODEM:
  1660pln